Rodzaje stosowanych plomb

Obecnie w gabinetach stomatologicznych możemy zdecydować się na różnego typu rodzaje plomb. Zwykle zresztą możemy liczyć na pomoc stomatologa przy wyborze odpowiedniego wypełnienia ubytku, które będzie nie tylko jak najbardziej estetyczne, ale także odporne na czynniki mechaniczne (ucisk, ścieranie, żucie), wygodne dla pacjenta i po prostu trwałe. Jakiego typu plomby są obecnie proponowane w gabinetach stomatologicznych?

Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że najbardziej popularne są obecnie plomby kompozytowe, czyli wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Podstawowa zaleta plomb z kompozytu polega na tym, że są one kolorystycznie bardzo zbliżone do koloru zębów. To powód, dla którego kompozytowe plomby wykorzystywane są zawsze do wypełnień z przodu: w takim przypadku nie widać praktycznie w ogóle plomby. Zresztą pacjent może zażyczyć sobie wypełnienia kompozytowego także i w przypadku zębów bocznych. Minusem plomb z kompozytu jest ich stosunkowo niedługa trwałość: wynosi ona od 3 do 10 lat.

Ciągle jeszcze, chociaż rzadko, stosowane są wypełnienia ze złota i z amalgamatu. To bardziej trwały rodzaj plomb niż te z kompozytu. Plomby z amalgamatu nie nadają się jednak dla wszystkich. Z racji tego, że wyplenienia tego typu wydzielają rtęć (w śladowych ilościach oczywiście) nie zaleca się stosowania ich w przypadku kobiet ciężarnych, dzieci oraz osób z różnego rodzaju schorzeniami nerek. Amalgamaty podobnie jak złoto to wypełnienie bardzo trwałe. Jednak ze względu na fakt, że są to plomby widoczne, nie są stosowane w przednich zębach.

Do nowoczesnych rozwiązań zaliczają się plomby inlay, onlay albo inlay-onlay. To wkłady, które doskonale odtwarzają powierzchnię żującą zębów z ubytkami. Inlay to plomby mocowane w zębie cementem, plomby inlay-onlay to nakładane wypełnienia na zęby boczne, stosowane przy większych ubytkach. Z kolei plomby onlay to rozwiązanie dla wyjątkowo dużych ubytków na zębach.

W każdym większym mieście możemy liczyć na profesjonalną opiekę stomatologiczną. Tak jest również i w Białymstoku, gdzie możemy znaleźć naprawdę dużą bazę gabinetów [więcej tutaj: lista gabinetów z dentysta-stomatolog.com Białystok]. Te osoby, które chcą mieć pewność, że korzystają z usług nowoczesnego gabinetu stomatologicznego, mogą poszukać informacji na ten temat w internecie. Zazwyczaj wystarczy wpisać w okienko swej wyszukiwarki frazy typu: "dentysta Białystok" albo "stomatolog Białystok", aby dowiedzieć się, do jakiego gabinetu warto się udać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *